Błędy wykonania lustra parabolicznego - SP3JBI
Błędy wykonania lustra parabolicznego - SP3JBI

Wielu z kolegów wykonuje samodzielnie swoje lustra do anten parabolicznych w warunkach domowych. Idealne odwzorowanie teoretycznie policzonego kształtu lustra nie jest proste i pojawiają się błędy.
Powstałe błędy podzielić można na dwie grupy: błędy systematyczne i błędy przypadkowe. Błędy systematyczne mają niewielki wpływ na zmniejszenie zysku anteny i wystarczy praktycznie znaleźć nowe ognisko anteny aby uniknąć utraty zysku. Znacznie gorzej jest w przypadku błędów przypadkowych czyli nierównomierności powierzchni, wgnieceń, załamań i innych zniekształceń. Aby określić spadek zysku anteny spowodowany tymi błędami musimy określić średnie odchylenie kwadratowe wynikające z odchylenia powierzchni rzeczywistej reflektora od powierzchni teoretycznej. To zagadnienie troszkę matematyczne i amatorzy raczej tym problemem nie zaprzątają sobie głowy, ale warto mieć pojęcie, o co w tym wszystkim chodzi. Okazuje się, że w paśmie 10 GHz średnie odchylenie kwadratowe o wartości około 1,9 mm powoduje spadek zysku anteny aż o 3 dB, a odchylenie średnie kwadratowe 1,1 mm to spadek zysku o 1 dB. Dlatego kupując lustro paraboliczne sprawdźcie chociaż wizualnie jaki jest jego stan.

Aby zmniejszyć ciężar anteny i opór wiatru często wykonuje się reflektory paraboliczne jako perforowane, z siatki lub prętów. W takich antenach część pola elektromagnetycznego przenika przez reflektor. W przypadku anteny wykonanej z prętów najwięcej energii przenika przez pręty wówczas, gdy fala pada na nie prostopadle. Przy innych kierunkach następuje pozorne zmniejszenie odległości między prętami i wzrost tłumienia. W literaturza można znaleźć informację według której lustro wykonane z prętów o średnicy 0,02 dł.fali i rozłożonych w odległości 0,1 dł.fali tłumi falę przenikającą ponad 20 dB, czyli 1 % energii przechodzi przez lustro. Warunkiem jest, aby wektor pola elektrycznego był równoległy do prętów, jeśli jest prostopadły fala przenika przez lustro bez tłumienia. Inaczej - taka antena odbiera tylko jedną polaryzację. Aby odbierać wszystkie polaryzacje stosujemy lustra wykonane z siatki lub perforowanej blachy. Wykorzystując siatkę dobre rezultaty uzyskujemy, gdy rozmiar oczka siatki nie przekracza 0,1 dł.fali. W przypadku blachy perforowanej z oczkami umieszczonymi w rastrze d<<dł.fali dobre rezultaty uzyskamy również ze stosunkowo dużymi otworami o średnicy nawet 0,2 dł.fali.



  PRZEJDŹ NA FORUM