Zaćmienie Słońca 20.03.2015
Pomiary szumu Słońca
Zaćmienie Słońca 20.03.2015

Na dzień przed nadejściem wiosny czeka nas najprawdopodobniej najciekawsze zjawisko astronomiczne tego roku. Tuż przed południem widoczne będzie częściowe zaćmienie Słońca o fazie przekraczającej 70%. Zjawisko rozpocznie się przed godziną 10 czasu zimowego, osiągnie maksimum na kilka minut przed godziną 11 i zakończy się po godzinie 12. Na terenie Polski zjawisko to widoczne będzie jako zaćmienie częściowe, pamiętać należy jednak że nad obszarami północnego Atlantyku i Morza Norweskiego będzie to zaćmienie całkowite. W pasie całkowitego zaćmienia leżą między innymi Wyspy Owcze gdzie zapewne zgromadzą się tysiące miłośników astronomii z całego świata. Zaćmienie będą też zapewne obserwować nasi polarnicy z bazy na Spitsbergenie, pas całkowitego zaćmienia przechodzi przez archipelag Svalbard.

W Polsce będzie to jedno z bardziej znaczących zaćmień częściowych. Kolejne tak duże zaćmienie częściowe spodziewane jest dopiero 12 sierpnia 2026 roku o zachodzie Słońca. W ciągu najbliższych 60 lat nastąpi 8 podobnych zaćmień, w roku 2075 spodziewane jest zaćmienie obrączkowe. Czytający to młodsi czytelnicy mają szansę zobaczyć to zjawisko. Trudno jednak będzie doczekać całkowitego zaćmienia w naszym kraju – nastąpi ono dopiero w 2135 roku (a wkrótce po nim, w roku 2142 kolejne takie zjawisko w naszym kraju).

Najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia Słońca wystąpią w północnej części kraju. Faza zaćmienia na wybrzeżu bliska będzie 80%, mniej więcej podobna wzdłuż całego Bałtyku choć mówiąc precyzyjnie – największa będzie w okolicach Świnoujścia. W centrum Polski faza zaćmienia wyniesie 72%, najmniejsza będzie zaś na południowo-wschodnich krańcach Polski, przykładowo w Bieszczadach będzie to 65%.

http://deltaoptical.pl/zacmienie_slonca.php?gclid=CJTGvtSTj8QCFSXItAodIU0AhQ


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/Animation_solar_eclipse_of_March_20%2C_2015.gif


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/SE2015Mar20T.gif





  PRZEJDŹ NA FORUM