Konferencja Generalna 1. Regionu IARU Landshut 2017 - Komitet C5 (VHF/UHF/SHF)
Konferencja Generalna 1. Regionu IARU Landshut 2017 - Komitet C5 (VHF/UHF/SHF)

W ciągu 5 dni trwania Konferencji Generalnej odbyły się trzy spotkania Komitetu C5 (VHF/UHF/SHF). Komitet C5 miał do przedyskutowania 56 dokumentów zgłoszonych między poprzednią Konferencją Generalną 1. Regionu IARU w Bułgarii (wrzesień 2014) a konferencją w Landshut. Wszystkie 59 dokumentów, nad jakimi pracował Komitet C5 podzielono tematycznie na: związane z band-planem pasm UKF i spektrum mikrofalowym, organizacją zawodów, sprawami organizacji pracy na pasmach UKF i techniki operatorskiej. Tak duża ilość dokumentów sprawiła, że Komitet C5 była jednym z najbardziej obciążonych pracą gremiów.

W pracach Komitetu C5 uczestniczyli bezpośrednio delegaci z 18 organizacji krajowych, ponadto 7 krajów członkowskich reprezentowanych było przez pełnomocnika.

Jak to wspomniano wcześniej, Polski Związek Krótkofalowców reprezentował interesy UARL - organizacji skupiającej krótkofalowców Ukrainy.

Ważne staje się przygotowanie niektórych krajów do rozmów z lokalną administracją w związku z wprowadzeniem licencjonowanego dostępu współdzielonego (LSA) dla wielu zakresów spektrum radiowego. Koncepcja LSA jest nowa i może odgrywać ważną rolę w przyszłym dostępie do widma. Istotną sprawą dla Regionu 1. IARU jest ustalenie sposobu argumentacji dla wspierania dyskusji i negocjacji w różnych krajach. To zwiększyłoby wartość dodaną przez IARU dla krajów członkowskich i pomoc w opracowaniu jednolitej argumentacji wspierającej.

Trzydniowe dyskusje w ramach prac Komitetu C5 zaowocowały ostatecznym sformułowaniem 29 rekomendacji. Były one później głosowane na Sesji Plenarnej w czwartek 21 września 2017 r. Wszystkie rekomendacje zostały przyjęte jednogłośnie.

Spośród najważniejszych decyzji opracowanych przez Komitet C5 należy wymienić następujące z nich:

Rekomendacja LA17_C5_Rec_16 (nowa kategoria w zawodach)

Proponuje się dodać do aktualnego Poradnika Managera VHF następujący tekst do rozdziału 5.3.2 (sekcja "Zawody"):
- Sekcja SINGLE - LOW POWER: stacje obsługiwane przez pojedynczego operatora, nie działające z pomocą innej osoby podczas zawodów, nadawanie z mocą mniejszą niż 100 W PEP i przy użyciu pojedynczej anteny kierunkowej (z tylko jednym elementem promieniującym - np. 9 elementem Yagi lub ramka 4 elementowa) do nadawania i odbioru (tylko 144 MHz),
- Sekcja MULTI - LOW POWER: stacje obsługiwane przez wiele operatorów, nadawanie z mocą mniej niż 100 W PEP i przy użyciu pojedynczej anteny kierunkowej (tylko jeden element promieniujący - np. 9 elementów Yagi lub ramka 4 elementowa) do nadawania i odbioru (tylko 144 MHz).

Rekomendacja LA17_C5_Rec_19 (zdyscyplinowanie uczestników zawodów)

Jeśli uczestnik podejmie próbę ukończenia QSO równolegle inną metodą (czat internetowy, DX Cluster (self-spotting), rozmowa telefoniczna, itp.) otrzyma żółtą kartkę od Grupy Roboczej ds. Zawodów C5. Lista stacji, które otrzymały żółte kartki zostanie opublikowana wraz z wynikami końcowymi. Uczestnik lub operator, który otrzyma dwie żółte kartki w trzech kolejnych zawodach 1. Regionu IARU (50-70/VHF/USHF) zostanie zdyskwalifikowany. Jeśli ukarany uczestnik jest członkiem zespołu, to kara dotknie cały zespół. Grupa Robocza ds. Zawodów C5 będzie odpowiedzialna za te działania, a każdy krajowy Manager VHF może wnioskować o takie kary.

Źródło: PZK



  PRZEJDŹ NA FORUM